Projektowanie dostępnego muzeum
Dostępne muzeum
Prosimy dotykać eksponatów
Tym hasłem budujemy lepszy świat, wspólnie tworzymy otaczającą nas przestrzeń dostępną dla niepełnosprawnych.
Pomagamy muzeom, galeriom i innym obiektom kultury udostępniać niedostępne. Wspólnie projektujemy i odkrywamy inny wymiar dzieł, z których wykonujemy repliki, które można DOTYKAĆ. Otwieramy świat niewidomym i niedowidzącym za pomocą modeli 3D, zaadaptowanych rzeźb, czy opisów tekstowych i dźwiękowych.
Dotyk otwiera nowe doznania w obcowaniu ze sztuką. Pomaga w poznawaniu złożonych, znanych lecz niepoznanych przedmiotów. Dotykanie eksponatów angażuje nas nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Uważamy, że wrażenia dotykowe rewolucjonizują edukację kulturalną.
Dotyk w połączeniu z audio deskrypcją może zdziałać cuda.
Zatem, jeśli można dotknąć, Prosimy Dotykać!
Sztuka dostępna dla wszystkich
Nasz doświadczony zespół znajdzie idealne rozwiązanie, aby dostosować obiekt kultury dla niepełnosprawnych. Szczególnie angażujemy osoby niewidome i słabowidzące już na początku projektowania. Słuchamy, projektujemy, testujemy i dostosowujemy, aby spełnić wysokie wymagania dotyczące estetycznego, pedagogicznego i dostępnego eksponatu. Dzięki temu angażujemy wszystkich w nowy, dotykowy sposób odkrywania sztuki.
Podstawowe elementy dostępnego muzeum
Muzeum dostępne dla niewidomych
Współczesne muzeum powinno być dostępne dla niewidomych, eksponaty udostępnić, aby można je było oglądać przez dotyk, a cała infrastruktura otwarta i zaprojektowana uniwersalnie
Muzeum bez barier architektonicznych
Współczesne muzeum powinno być pozbawione wszelkich barier architektonicznych. Windy, podjazdy, pochylnie powinny być zamontowane tam gdzie nie można podjechać wózkiem
Muzeum dostępne dla głuchych
Współczesne muzeum powinno posiadać wszelkie udogodnienia dla osób niesłyszących, wyposażone w odpowiednie nagłośnienie z pętlami indukcyjnymi na czele
Muzeum dostępne dla słabowidzących
Współczesne muzeum powinno posiadać odpowiednią kolorystykę uwzględniającą wysoki kontrast użytych barw. Czcionki bezszeryfowe w odpowiednim rozmiarze
Muzeum dla niewidomych i niedowidzących
Adaptacje dzieł sztuki
Wykonujemy ręcznie adaptacje dzieł, często musimy dokonać uproszczeń, aby niewidomy odbiorca mógł w pełni cieszyć się sztuką. Odpowiedni dobór materiałów, kształtów i faktur tworzy dotykowy świat sztuki
Modele 3D
Coraz częściej korzystamy ze skanerów 3D, którymi przenosimy postać fizyczną dzieła na komputerową. Po zakończeniu otrzymujemy odwzorowany obraz 3D skanowanego obiektu. Kolejnym krokiem jest dokonanie odpowiednich korekt i uproszczeń, tak aby wszystkie niezbędne szczegóły mogły być odczytane dotykiem.
Do skanowania i druku 3D używamy najnowocześniejszego sprzętu wyprodukowanego w Polsce. Drukujemy w wielu technologiach, ale do takich adaptacji szczególnie polecamy FDM oraz SLA.
Uniwersalny design
Opisy dzieł proejktujemy z uwzględnieniem wszystkich wad wzroku, doskonale znane są nam potrzeby osób słabowidzących i daltonistów. Odpowiedni dobór czcionki, kolorów i symboli w skuteczny sposób niweluje bariery komunikacji tekstowo-graficznej.
Muzeum bez barier architektonicznych i komunikacyjnych
Zero barier
Obecnie jest to standard, jeśli chodzi o przystosowanie obiektów dla niepełnosprawnych, niestety nie wszystkie zastosowane rozwiązania architektoniczne są wystarczające dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Zawsze zwracamy uwagę na ścieżki komunikacyjne, które nie zawierają przeszkód.
Muzeum dostępne dla głuchych
Projektujemy ścieżki zwiedzania, które wspierane są audiodeskrypcją. Nasze wszystkie urządzenia informacyjne, typu: infokioski, tablice informacyjne z systemem udźwiękowienia, posiadają wbudowane pętle indukcyjne. Obsługa kas również musi być wyposażona w takie rozwiązanie, pętle wzmacniające sygnał audio powinny być zainstalowane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z sygnałem dźwiękowym.